Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvláštnosti zbarvení - vzory a modifikátory

27. 3. 2008

„Bend Orovy“ skvrny

Obrazek

mají různou velikost ve tmavších odstínech než je základní barva srsti až po téměř černou. Většinou se vyskytují u ryzáků, palomino, a pokud se vyskytují u tmavších koní, jsou velmi špatně viditelné. Jsou náhodně rozmístěny a mohou se objevit i v pozdějším věku koně. Genetika jejich výskytu není známa, ale pravděpodobně jsou dominantním znakem. Skvrny mají název podle jejich nositele – plnokrevného ryzáka, který se jmenoval Bend Or (na jeho fotce nejsou zrovna skvrny patrné).

Obrazek

 

malé tmavé skvrny na hýždi a slabině ryzáka


Bílé ("ptačí") skvrny

Obrazek

Jde o malé bílé skvrny většinou o velikosti malé mince a geneticky mají pravděpodobně co dělat se

zbarvením sabino.


Žíhání (brindle)

Obrazek

Velmi často se vyskytuje u dobytka nebo psů, u koní velmi vzácně. Kontrast barevných pruhů se může lišit a nejvíce se vyskytuje na krku, plecích a zádi. Hlava a nohy bývají jednobarevné. Někteří lidé zaměňují toto zbarvení za pruhy způsobeném genem Dun, ačkoli existují koně, kteří nesou oba geny – dun a brindle. Źíhaní koně mají vzorování na srsti podobně jako appaloosy. Vzorování může být dědičné, akorát intenzita barevných pruhů se mění v průběhu roku. Někteří koně se dokonce rodí bez žíhání, které se objeví později. Toto zbarvení může nebo nemusí být dědičné (např. v případě chimérických koní, kteří mají 2 typy DNA), nicméně může zde hrát roli více genů, které vytvářejí podobné vzory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mřížka (lacing)

Obrazek

se podobá žirafímu vzoru. Předpokládalo se, že má co dělat s plísňovou infekcí způsobenou nadměrným deštěm (Rain Rot)

nebo krevním onemocněním. Případně má spojitost se vzory zbarvení appaloos nebo paintů. Genetici se snaží původ tohoto vzoru objasnit také na základě informací od chovatelů. Na fotce je hřbet křížence Paso Fino x Pinto, u kterého se mřížka objevila ve 4 letech věku ve světle hnědé barvě a později zbělela. Oba jeho rodiče jsou jednobarevní. Žádný jeho sourozenec ani příbuzný nic takového nemá.

Obrazek

Foto 29letého hřebce klusáka z Austrálie. Během jeho dostihové kariéry se vzor neobjevil, až později zprvu jako malé bílé skvrny, což se přikládalo odřeninám od postroje. Spousta jeho hříbat mřížku zdědila, takže se předpokládá že jde o dominantní barevný gen. Nicméně není dosud zcela objasněna dědivost mřížky u potomka, jehož rodiče tento vzor nemají.


Modifikátory barev

Zesvětlené žíně (flaxen)

Obrazek

Tento modifikátor ovlivňuje hřívu a ocas, které zesvětlí do bílé až krémové barvy. Funkce tohoto genu není známa, ale existuje teorie, že je recesivní a ovlivňuje pouze ryzáky. Navíc nemusí ovlivnit zbarvení hřívy a ocasu stejnou měrou. Mohl by být přenášen po generace, aniž by se viditelně projevil. U některých plemen se vyskytuje častěji (např. quarter horse, plnokrevník, belgický chladnokrevník, apod..), výlučně např. u haflingera, kde jsou zesvětlené žíně žádoucí.

Začouzení (sooty)

Obrazek

se vyskytuje často u mnoha plemen s červeným i černým pigmentem, způsobuje ztmavnutí srsti v určitých oblastech na těle, grošování, tmavší stínování podél hřbetu apod. Nejvíce je začouzení patrné v horní linii těla koně, mnohdy je ve formě tmavého pruhu různé šířky na hřbetě a zádi, který může mizet např. v letním období (někdy je to zaměňováno s úhořím pruhem spojených s genem dun). Dále může být ve formě začouzení po stranách krku, přes plece a hýždě. Nejmenší vliv má v oblasti tlamy, kolem očí, ve slabinách, za lopatkou, na břichu a mezi předníma a zadníma nohama.

U některých koní se tento modifikátor projeví tak silně, že vypadá jako kdyby měl jinou barvu (např. silně ztmavený plavák může být zaměněn za hnědáka).

Obrazek

Začouzení u mustanga v barvě palomino

Obrazek"Smooty" hnědák

Zesvětlení (mealy, pangare)

je jakoby opakem „sooty“ modifikátoru. Ovlivňuje oblast tlamy, kolem očí, břicho, lopatku, slabiny, které zesvětluje do bílé až tříslové. Nejvíce se vyskytuje u pony plemene Exmoor, často také u haflingerů a belgických chladnokrevníků.

 

Obrazek