Jdi na obsah Jdi na menu
 


NFQHA

12. 2. 2008

ObrazekKdyž na začátku 40let Robert Denhard zakládal AQHA, bylo to za účelem zachování buldočího typu quartera, tehdy známého jako „Steeldusts“ nebo „Bulldogs“. Tito koně měli jedinečné tělesné znaky jako nízko položené těžiště díky délce nohou, která nemá přesahovat hloubku hrudníku., mohutné osvalení se silnou zádí, osvalení ve tvaru „V“ na hrudi, dobrou kostru, kopyta , klidnou povahu, snadnou trénovatelnost, vysokou inteligenci a smysl pro dobytek. Tato tělesná stavba umožňovala rychlé starty při dostizích a obratnost při práci. Kůň dokázal rychle vystartovat za prchající krávou, ale zase se pak dokázal rychle zklidnit a šetřit tak energií na další práci po celý den. S přílivem plnokrevníka a vytrácení buldočího typu quartera začaly vznikat asociace na jeho zachování a podporu. NFQHA byla jedna z nich.

Členové poradního sboru NFQHA se sešli v r. 1955, aby se dohodli jak definovat původní typ quarter horse. Filozofií NFQHA je, že čím více původní krve quarter má, tím více tělesných i povahových znaků buldočího quartera vykazuje.

Vycházeli převážně z historických stanovisek a všichni se shodli na jedinečných znacích quartera, které jsou:

Všestrannost, charakter, atletické schopnosti a hbitost, odolná konstituce, zdravé tělo s pevnou kostrou, dobrá krmitelnost, přirozený smysl pro dobytek, schopnost rychle vyrazit, inteligence, ochota a snadná ovladatelnost

Kresba ideálu quartera dle O.Mixera, který schválila AQHA

Obrazek

  • Všestrannost – kůň registrovaný v NFQHA by měl být po všech stránkách všestranný. Odedávna byl svou univerzálností  quarter vyhlášený a stával se tak pro majitele nepostradatelným (od práce s dobytkem, orání pole, tahání kočáru nebo nákladního vozu po dostihy, přepravu majitele či rekreační ježdění). 
  • Charakter – velmi klidný a ochotný pracovat, ale rozhodně ne flegmatický. Měl by mít schopnost pracovat s maximálním nasazením, ale neplýtvat energií na neposlušnosti pod sedlem. Vstřícný k člověku, kterému věří,  s ochotou udělat práci, která je požadována. Vyrovnanost, ochota chápat a velká inteligence mu umožňuje vyrovnávat se se stresem při soutěžích či práci různého druhu. Ne každý kůň vynikající v jedné specializované disciplíně takovou povahu má.
  • Stavba těla - se drží původního popisu Roberta Denhardta z r.1940: quarter je středně velký, vyvážený a silně osvalený kůň, s pevnou kostrou a dostatečnou velikostí kopyt, který dokáže nosit velkou zátěž po celý den. Délka končetiny nesmí přesáhnout hloubku hrudníku. Velké oči jsou posazené široce od sebe na krátké hlavě s velkými žuchvami a malýma ušima, středně dlouhý krk je lehce vyklenutý s přiměřenou tloušťkou tak, aby harmonizoval se silně osvaleným tělem, nasazení hlavy a krku  je pod úhlem cca 45st. s dobře definovaným předhrdlím. Plece jsou šikmé, širší postoj předních končetin se silně osvaleným předloktím. Hlezna jsou velmi krátká, klouby čisté, spěnky středně dlouhé. Hřbet je krátký, dobře vázaný a mohutný zvláště v oblasti ledvin. Zadní část těla je silně osvalená od zádě po hlezno (zvláště stehno a hýždě), které je široké, rovné a hluboké. Kopyta jsou dostatečně velká, okrouhlá s otevřenou patkou.  Tělesná stavba musí umožňovat koni těžkou práci po dlouhé hodiny v obtížném terénu s možností vyvinout okamžitou rychlost k chycení dobytčete a dostatečnou hbitost k otočení krávy na místě.
  • Barva – NFQHA se řídí AQHA standardy pro barvy a bílé odznaky.

Obrazek

Only One Cat (po High Brow Cat, 89% NFQHA)

 

Obrazek

DBA Cowboy Hancock(linie Joe Hancock, 92% NFQHA)

Obrazek

TMS Peppys Forty (2x Mr San Peppy, 100% NFQHA)


Jakmile byl definován vzhled quartera, vyvstal problém, na základě jakých kritérií bude kůň do NFQHA registrován, poněvadž fyzická inspekce byla nereálná. Nakonec se rozhodlo, že základem bude % množství krve quartera od kterého se odečte podíl plnokrevné krve. Proto je nutné původ zpětně zkoumat od rodičů prvního registrovaného quartera nebo prvního plnokrevníka na kterého se v každé linii narazí nebo 11 generací zpětně, což někdy obnáší prohlédnout přes 2000 koní. V roce 1995 se předpokládalo, že kůň s min.75% čisté původní krve quarter horse bude odpovídat požadavkům na typ a charakter. Ale po přehodnocení původů bylo kritérium na podíl čistoty QH krve k registraci do NFQHA zvýšeno na 80%, což v současnosti potvrzuje celková kvalita a vyrovnanost NFQHA koní.

Obrazek 

T.Brazile s hřebcem Oaxaca Chex při ropingu

NFQHA je zaměřena nejen na chovatelství, ale i na soutěže, které podtrhují všestrannost quarter horse a rovnocennost mezi soutěžícími.

Některé zásady:

-         rozhodčí hodnotí pouze koně, ne jezdce nebo vodiče

-         neexistují penalizace za jizvy či jiná poškození z důvodu zranění

-         není dovoleno stříbrné zdobení výstroje

-         soutěžící by měli mít jednoduché pracovní westernové oblečení (vyžadován je klobouk, boty, rifle, košile s dlouhým rukávem)

-         koně jsou předváděni bez spletených či jinak upravených hřív, naleštěných kopyt a bez vyholení uší a nozder. Tyhle úpravy snižují přirozenou ochranu koně proti prachu a mouchám. Délka ocasu musí být přirozená, akceptuje se pouze na délku ucha ostříhaná hříva za ušima, kde leží uzdečka a decentní zkrácení příliš dlouhé srsti na hlavě, uších a končetinách.

-         jsou penalizovány příliš pomalé chody, hlava pod kolmicí, přílišná vzrušivost nebo apatie

-         Vypsány chovatelské a barevné třídy (pro dun/grullo, palomino a roan-rozhodčí hodnotí barevnost a stavbu těla). V chovatelských třídách se klade důraz na buldočí typ a pracovní kondici. Koně musí také soutěžit v jezdeckých disciplínách.

-        koně jakékoliv stáří mohou mít lomené udidlo (snaffle) nebo bosal ze surové kůže. Platí zde jistá omezení, kdy koně ovládat jednou nebo oběma rukama. Není dovoleno lomené udidlo z krouceného drátu.

-         nejsou vypsány žádné třídy pro odstávčata, horsemanship ani třídy v anglickém stylu. Pro ročky a 2leté existují třídy „In Hand Trail“ (snaha podporovat navykání mladých koní na cizí prostředí a jiné koně).

 

* * *