Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barva GRULLO

6. 2. 2008

Barva "grullo" (šedý plavák, čti "gru-ja") je AQHA definovaná jako myší šedá až kouřově zbarvená srst (bez příměsi bílo-černých chlupů), žíně, ocas a dolní část končetin obvykle černé, úhoří pruh, který pokračuje po celé délce ocasu. Čili je to vlastně vraník s genem dun.

ObrazekDalším typickými znaky bývá oslí kříž v oblasti kohoutku, kouřové zbarvení v oblasti krku, lopatky, kohoutku a na hlavě, zebrování na končetinách a černé lemování a špičky uší. Srst má celou řadu odstínů od stříbřitě šedé po tmavě břidlicovou a mění se v závislosti na ročním období a počasí (slunce, déšť apod.).

Uvedu 3 základní: silver/light grullo (stříbřitá/světlá šeď) - světlý odstín šedé s případným zesvětlujícím genem C (cream), který způsobuje stříbrný nádech nebo bez něj (jen světlý odstín).

střední odstín břidlicově šedé (medium slate), jedinec může být nositel "cream" genu C, ale stříbrný nádech není tak patrný

tmavá břidlice (dark slate) - odstín velmi tmavě šedé až skoro černé, případná přítomnost genu C není viditelná.

Obrazek

silver grullo

Obrazek

medium slate

Obrazek

dark slate


Hříbata grullo se rodí většinou se světle hnědým nádechem na srsti a výrazným úhořím pruhem který pokračuje po celé délce ocasu, příp.hlava má kouřový nádech. Ale často bývá zpočátku problém odlišit barvu dun a grullo.

Toto vzácné zbarvení může vzniknout v případě, že alespoň jeden z rodičů má černé zbarvení končetin (gen E), gen dun (D) a geneticky černé zbarvení srsti (recesivní gen Agouti aa). Geneticky by tedy zbarvení grullo mohlo být E?D?CCaarrgg (tzn. homozygot nebo heterozygot na gen E, který určuje černé zbarvení dolních končetin (recesivní ee značí rezavé zbarvení), homozygot nebo heterozygot na zbarvení dun-gen D, heterozygot na gen cream CC, recesivní gen Agouti(musí být aa, pokud je dominantní Aa nebo AA, tělo koně bude hnědé ne černé), recesivní gen roan rr (čili není nevybělující bělouš) a recesivní gg (není ani vybělující bělouš).

Obrazek

Nicméně zbarvení grullo může být kromě genu C (cream) i v kombinaci s genem roan R, čili jedná se o grullo/ roan.


Největší šance odchovat grullo je mít oba rodiče grullo nebo vraník x grullo. Někdy bývá úspěšné spojení dunalino x vraník, dun x vraník, red dun x vraník apod. Hodně záleží na genotypu rodičů (recesivní agouti gen, homozygot dun, přítomnost genu E..).