Jdi na obsah Jdi na menu
 


Asociace pro QH koně původního buldočího typu

8. 2. 2008

Základové tzv."foundation" asociace vznikly za účelem zachovat buldočí typ původního quartera. Spousta starších chovatelů se začala obávat přílišného vlivu plnokrevníka na jeho stavbu těla a mírnou povahu. Podle nich plnokrevník zredukoval osvalenost, koně více zušlechtil jak můžeme vidět zejména ve třídách pleasure a navíc dodal více temperamentu až nervozity. Ačkoli AQHA nijak tyto asociace nepodporuje, komunikuje s nimi a vytvořila i některé soutěžní třídy pro dobytkářské koně (např. Ranch Horse Versatility, info z AQHA).

Na quartera původního buldočího typu (foundation) se můžeme dívat z hlediska stavby těla a původu. Se stavbou těla je spojeno mohutné osvalení (typ buldog), krátký hřbet, kohoutková výška kolem 150cm s hmotností přes 1200liber, malé široce od sebe posazené uši, malá krátká hlava s mohutnou žuchvou, kratší silný krk se toleruje, na hrudi mohutnější osvalení tvořící tvar V,  silná kostra a kvalitní dostatečně velká kopyta, klidnější temperament a větší vnímavost na samostatné rozhodování při práci.

Obrazek

Bill Cody (1952 AQHA Honor Roll Halter horse, pokládán za téměř ideál původní typu quartera)

Obrazek

Příklad buldočího QH registrovaného v FQHA registru-

Tee Jay Straight Silver


Z hlediska původu kůň s věhlasnými předky vždy neznamená že je původního typu (foundation). Např. Three Bars  a jeho potomci (Doc Bar, Impressive) také nepatří mezi quartery typu foundation přestože dosáhli vynikajících výsledků. V poslední době se quarter rozdělil do několika krevních linií specializovaných na halter, cutting, pleasure apod. I když stále platí, že quarter je všestranný, o jednotlivcích se to mnohdy říct nedá. Existuje jen velmi málo koní, kteří ráno zvítězí v halteru, pak úspěšně soutěží v pleasure a večer v dobytkářských disciplínách. Nicméně spousta chovatelů se vrací ke starým liniím zejména v cuttingu kvůli přirozenému citu pro dobytek („cow sense“ ) a nejvíce snad chovatelé pracovních dobytkářských koní (linie Joe Hancock, Jackie Bee, Poco Bueno, Peppy, Blackburn, Pretty Buck apod.).

 

Základové asociace se snaží zachovat původní typ quartera, jak byl definován AQHA ve 40. a 50. letech min. století. Zaměřují se více na koně než na jezdce, mají citlivější přístup ke správnému zacházení s koněm při soutěži. Původní základový registr byl FQHR (Foundation Quarter Horse Registry) a pak vznikly další. Každá asociace má svoje požadavky na registraci koně, svoje pravidla jak určit procenta původní krve quartera, jehož % podíl se liší (např. FQHR požaduje min.75% původní krve, NFQHA 80%, FQHA 90%). Nicméně popis stavby těla je hodně podobný.

Např. některé asociace akceptují „unknown“ (neznámý původ) v pedigree jako 100% původní (foundation), nicméně mohl to být klidně plnokrevník, protože tehdy byly záznamy o původech dosti chabé. Některé registry jsou ziskové, jiné neziskové. Snaží se vrátit zpět k přirozenosti koně a příliš nepoukazovat na vyzdobenost jezdce(čili zapomeňte na stříbro, flitry, prodlužování ocasů, krácení chlupů na uších, tlamě apod.). Nicméně všechny registry mají společné to, že registrují jen quartery, kteří jsou registrováni také v AQHA.

Některé z hlavních asociací typu „foundation“:

 

FQHA (Foundation Quarter Horse Association)

 

Pro registraci koně se vyžaduje 90% původní krve (ne více jak 10% plnokrevníka v původu po r.1940). Jakýkoli příliv plnokrevné krve v původu od r.1941 snižuje procenta původní QH krve. Potomci hřebce Impressive nemají na registraci nárok stejně jako koně s genetickou vadou (kryptorchimus, HYPP, předkus..).

 

FQHR (Foundation Quarter Horse Registry)

 

Uznává koně uvedené v seznamech prvních pěti plemenných knih (prvních 27tis) jako původní (foundation). Min. podíl QH krve je 75%, 4.generace v původu je nejdůležitější – všichni by měli pocházet od původních zakladatelů. Plnokrevník by se neměl vyskytovat blíže než ve 4.generaci.

 

NFQHA (National Foundation Quarter Horse Association)

 

Kůň musí mít min. 80% původní QH krve (od 1.1.97). Nezáleží na tom, ve které generaci se plnokrevník objeví, ale důležitý je celkový krevní podíl. Každá generace přispívá jednou polovinou té předchozí  (rodič 50%, prarodič 25%, praprarodič 12,5% apod.).

Aby NFQHA určil podíl plnokrevné krve, zkoumá původ 10 generací zpět nebo rodiče prvního registrovaného koně, kterýkoli v každé linii začíná. Existují zde pouze 2 výjimky a to jsou hřebci JOE REED a OKLAHOMA STAR, protože měli důležitý vliv na plemeno jako hřebci-zakladatelé. NFQHA proto nezkoumá jejich plnokrevný podíl a považuje je za 100% původní.